Showing posts tagged mobileinternet

Je stále rýchlejší mobilný internet naozaj to, čo potrebujeme?

Enoviny.com:

Spoločnosť Slovak Telekom rozšírila pokrytie mobilnou HSPA+ sieťou s maximálnou teoretickou rýchlosťou do 42 Mbit/s. Telekom rozšíril pokrytie aj sieťou s maximálnou rýchlosťou do 21 Mbit/s.

Rovnakú rýchlosť ponúka od novembra minulého roka aj Orange. Ide len o teoretickú rýchlosť a tá skutočná sa v praxi môže pohybovať niekde medzi 5-10 Mb/s, no ani LTE na tom nie je rádovo lepšie s hodnotami v praxi okolo 10-15 Mb/s. Rýchlosť sa samozrejme môže líšiť v závislosti od pokrytia, no ide mi o to, že je nezmysel očakávať od prechodu na LTE zásadnejšiu zmenu v tom, ako pristupujeme k mobilnému internetu.

iPhone 4S podporuje 3G do 14,4 Mb/s, čo by pri dosiahnutí maxima v pohode postačovalo na streamovanie HD filmov – asi najnáročnejšej aktivity na prenosovú kapacitu, akú bežný používateľ robieva. Skutočné problémy s mobilným internetom nespočívajú v rýchlosti ale v niečom inom. Sú podľa mňa dva:

Prvým je pokrytie. Úplne by mi stačilo pokrytie kvalitnou 3G sieťou v rozsahu, aký má dnes EDGE. Na čo mi je každú chvíľu nová dátová technológia, keď cestou vlakom, kedy je mobilný internet jediné dostupné pripojenie, je väčšinu času k dispozícii iba o generáciu staršie pripojenie? Ak bude vývoj rovnaký, najväčší praktický prínos v prechode na LTE bude, že Slovensko bude konečne poriadne pokryté 3G sieťou.

Druhým dôvodom sú dátové paušály slovenských mobilných providerov. Do dnešného dňa na Slovensku neexistuje dátovo neobmedzený mobilný paušál. Každý paušál má pevne daný dátový limit, po ktorého prekročení sa ďalšie dáta buď spoplatňujú, alebo sa zásadne zredukuje prenosová rýchlosť.

Tento problém sa netýka iba Slovenska. S poskytovaním neobmedzeného mobilného internetu majú problém aj za morom a tak sa zdá, že je asi ešte stále technicky pomerne náročné týmto spôsobom zvládať prenosy veľkých množstiev dát.

Toto vnímam ako podstate aktuálnejší technický problém ako prenosovú rýchlosť. Dátovo neobmedzený mobilný paušál za prijateľnú cenu by riešil mnoho problémov s dostupnosťou širokopásmového internetu. Doteraz sú miesta, dokonca aj v Bratislave (napr. pešia zóna v Starom meste), kde je ešte aj dnes k dispozícii nanajvýš ADSL internet. Určite by o skutočne neobmedzený mobilný internet mali záujem aj ľudia na intrákoch či v podnájmoch, kde si nemôžu dať natiahnuť vlastný internet po kábli.

Že to nie je nemožné dokazuje ruský provider MegaFon:

Rusko je země netušených možností a tak není divu, že se tamnímu operátorovi MegaFon podařilo ukázat, že jeho nabídka neomezeného internetu je skutečně pravdivá a nikoli pouze marketingová lež… Kdo v daném období stáhnul největší objem dat, mohl soutěžit o dovolenou v ceně pěti tisíc dolarů. Výhercem byl nakonec uživatel, který v období jednoho týdnu stáhnul rekordních 419 GB dat.

Ak dokážu takéto paušály poskytovať v Rusku, u nás sa to musí dať tiež. Otázkou je, či ide v súčastnej situácii nepochopenie potrieb trhu alebo racionálny kalkul vychádzajúci z toho, že sa im to takto stále oplatí viac. Snáď je to to prvé a skôr či neskôr sa takého internetu dočkáme. Jeho rozšírenie za prijateľnú cenu a nie LTE či 84 Mb/s 3G by konečne mohlo zmeniť spôsob, akým pristupujeme k internetu v mobile.