Showing posts tagged news

Nový iPhone 5 a 4-palcový displej

Komplexné zhrnutie ešte len príde, no jedna vec mi po poredstavení nového iPhone a ďalších produktov vŕta v hlave. Už dlhšie sa vedelo, že Apple podľa všetkého do nového telefónu pridá skoro 4-palcovú obrazovku, ktorej pomer bude skoro 16:9.

V máji som na MacBlogu zhrnul dôvody, prečo by to bol od Apple zvláštny krok a tie stále platia. Napriek tomu sa v Cupertine takto rozhodli. Prečo?

Ak by ideálna uhlopriečka pre iPhone bola 4 palce, boli by ju tam dali už v roku 2007. Veď technologicky to nebol o nič väčší problém, ako teraz. Naopak, v zariadení by bolo viac miesta na ďalšie komponenty, ak by boli jeho celkové rozmery väčšie.

V uvedenom článku som okrem iného citoval Dustina Curtisa, ktorý ukázal, prečo je práve 3,5 palca ideálny rozmer na ovládanie jednou rukou.

Takže Apple včera znížil ergonómiu, len aby zväčšil displej.

Ten so sebou prináša výhody i nevýhody. Moja teória je, že k číslu 3,5 a pomeru strán, aký mal predošlý displej iPhone, Apple dospel ako k ideálnemu rozmeru displeja.

Čo sa od vtedy zmenilo? Veľkosť ruky to nebude. A ani sa nezdá, že by sa Apple predtým pomýlil. Zmenila sa konkurencia. Väčšina obrazoviek smartfónov v roku 2007 mala 2,5 až 3 palcov. Dnes takmer žiandny z najnovších rivalov iPhone nejde pod minimálne 4,5 palca, často ešte oveľa viac.

Je väčší displej vždy lepší? Rozhodne nie. Je menej niekedy viac? Asi áno. Vedenie kalifornskej firmy však podľa všetkého dospelo k tomu, že telefón so štvorkou v kolónke uhlopriečka stojí za mierne zhoršenú ergonómiu a dokonca, za prvé zväčšenie rozmerov zariadenia v od jeho vzniku. Niekto si povie, že Apple predsa na konkurenciu nehľadí. Tak ako potom prišiel na svet iPad mini?

Spôsob, akým Apple vyriešil svoju dilemu, bolo zachovanie šírky a zväčšenie na výšku. To bol najlepší spôsob, ako zachovať čo najviac z idelálnej ergonómie (kde je šírka kľúčová, napr. pri písaní na klávesnici) a zároveň vyzerať lepšie v porovnaní s ostatnými. A niektoré výhody ako bonus, napríklad viac obsahu na výšku, tiež nezaškodia.

Zároveň treba podotknúť, že hoci je telefón vyšší, jeho celkový objem sa zmenšil, vďaka menšej hrúbke. Preto Phil Shiller nezavádzal, keď na javisku povedal, že nový iPhone nie je iba doposiaľ najtenší a najľahší, ale aj najmenší.

Čo hovoria o OS X Mountain Lion?

Apple včera nečakane predstavil prvú betaverziu v poradí deviateho OS X s názvom Mountain Lion. O tom, čo OS X 10.8 prináša, teraz píšu snáď všetky Apple weby.

Medzi tými, ktorí pred týždňom dostali od Apple možnosť Mountain Liona vyskúšať, bol aj bloger John Gruber. Pozitívne hodnotí postupný prechod niektorých princípov ovládania z iOS na OS X a osobitne vyzdvihol novú funkciu „Gatekeeper“, čo je systém umožňujúci digitálne podpísanie aplikácií, ktoré nie sú šírené cez Mac App Store. To má napomôcť zvýšeniu bezpečnosti zablokovaním ostatných aplikácií pri zachovaní možnosti distribuovať aplikácie pre OS X mimo App Store.

Volajte ma suchár, ale práve toto je funkcia, ktorá sa raz dúfam dostane opačným smerom – z OS X na iOS.

MG Siegler pre TechCrunch porovnáva plánované vydanie OS X Mountain Lion a Windows 8. Betaverzia Windows 8 má vyjsť o dva týždne, takže Apple ho predbehlo o vlas. Ak bude Mountain Lion vydaný v lete, ako Apple prisľúbil, mali by Windows 8 predbehnúť opäť.

Apple uvádza, že už bolo distribuovaných viac ako 19 miliónov kópií Liona (cez Mac App store a predajom nových Macov). To znamená, že sa tento softvér rozšíril na 30 % všetkých Macov za menej ako sedem mesiacov. Windowsu 7 vraj trvalo dosiahnutie rovnakého míľnika 21 mesiacov.

To ale zároveň znamená, že v čase uvedenia OS X 10.8 možno viac ako polovica používateľov ešte nebude mať ani OS X 10.7.

Nilay Patel z The Verge:

Mountain Lion sa javí ako nevyhnutný upgrade OS X – kombinácia Centra notifikácií, AirPlay a Správ viac ako vynahrádza akékoľvek pretrvávajúce vady Liona, a to hovorím ako niekto, kto tvrdohlavo zostával posledných sedem mesiacov pri Snow Leopardovi.

OS X Mountain Lion pokračuje v trendoch započatých Lionom, a to hlavne približovanie sa iOS a dôraz na App Store. Ak niekto neupgradoval zo Snow Leopardu, lebo sa mu Lion z akéhokoľvek dôvodu nepáčil a nechce využívať App Store ani iCloud, myslím, že ho Mountain Lion veľmi nezaujme.

Brian Heater z Engadget sa zamýšľa nad tým, že je koniec veľkolepým oznámeniam Apple o nových OS.

Môžete dať zbohom dňom, kedy Apple teatrálne predstavoval svoje OS – prinajmenšom do predstavenia OS 11 …

Možno ale iba tentokrát Apple nechcel priveľa Apple eventov naraz, aby nezovšedneli. Pred pár týždňami bol iBooks Author event a v prvý marcový týždeň sa má konať predstavenie iPadu 3. Osobne som veľmi zvedavý a myslím si, že veľa napovie, akým spôsobom bude Apple informovať o iOS 6.

U nás stihol jednotlivé funkcie prebrať server Jablíčkář.cz, ktorý z veľkej časti vychádzal z informácii v The Verge a relatívne podrobný prehľad priniesol už aj slovenský MacWeb.sk.

Ďalšie články (vrátane môjho ma MacBlogu) budú postupne pribúdať pribúdať a s uvoľnením betaverzie vývojárom určite na seba nenechá čakať ani mnoho nových informácií, ktoré teraz ešte k dispozícii nemáme.