Showing posts tagged security

Tent – prvá skutočne otvorená sociálna sieť

Internet dnes je iný, ako bol internet pred dvadsiatimi rokmi. V minulosti bol internet o protokoloch. Niekto navrhol protokol a pokúšal sa ho presadiť. Ak sa mu podarilo osloviť dostatok ľudí, ktorí preň vyvíjali a ktorí ho používali, presadil sa, ak nie, upadol do zabudnutia. Cieľom zbohatnúť, ani presláviť sa. Kto si dnes spomenie, kto stál za protokolmi http, irc, pop či smtp? Cieľom ich tvorcov bolo vytvoriť riešenie, ktoré sa ujme, ktoré umožní robiť na internete pohodlne niečo, čo sa dovtedy nedalo, alebo niečo, čo sa dalo, umožní robiť lepšie.

Na rozdiel od minulosti, dnešný internet nie je o protokoloch. Je o službách. Moderný vývojár si nepovie: „Idem napísať protokol na zdieľanie fotografií“. Moderný vývojár založí firmu a vytvorí Instagram. Internet dnes obsahuje dostatok používateľov na to, aby boli vytvorili dostatočne veľký trh pre komplexné riešenia s vlastným plánom a samozrejme biznis modelom. Zmyslom protokolov je, aby to, čo som navrhol, mohol vyvíjať každý. Zmyslom služieb naopak je, aby som s ňou prišiel skôr, ako niekto iný.

Dôsledkom je bublina, v ktorej každý deň vzniká množstvo navzájom nekompatibilných internetových služieb. Priatelia z Facebooku automaticky nevidia, čo ste pridali na Twitter, fotogaléria na Flickri neobsahuje fotky z Instagramu a Pinterestu a podobne. Uzavretý charakter masových sociálnych sietí ako Facebook a Twitter má však aj iný, vážnejší nedostatok. Služba, ktorú kontroluje jedna firma, sa stáva zraniteľnou a existujú tiež do rôznej miery oprávnené obavy o bezpečnosť.

Politická sila sociálnych sietí

Počas revolúcií v posledných rokoch zohrali sociálne siete bezprecedentnú úlohu v mobilizovaní más k spoločným akciám. Efektivita a rýchlosť komunikácie, ktorú umožňujú, predbehla všetko, s čím sa ľudstvo v minulosti stretlo. Priebeh revolúcie v Egypte mohli sledovať novinári na celkom svete cez Twitter v reálnom čase. Štátna televízia sa zbytočne mohla snažiť šíriť dezinformácie o nenásilnom počínaní polície, keď v tom čase boli dávno autentické komentáre a fotografie priamo z miesta na Twitteri a videá polície a milícií na YouTube.

Sociálne siete sú dnes natoľko masové, že sa z nich stala potencionálna politická sila, ktorú viac nemožno ignorovať. Zároveň sú však odkázané na spoločnosti, ktoré ich prevádzkujú a ktoré ich môžu kedykoľvek zmeniť, obmedziť, vypnúť alebo poskytnúť údaje o svojich používateľoch tretím stranám.

Riešenie?

Predstavte si, že by e-mail bola komerčná služba, ako napríklad Facebook. V rámci tejto služby by ste mohli poslať e-mail iba tým ľuďom, ktorí by využívali tú istú službu. Niečo, ako keby ste s Gmailom mohli poslať e-mail iba na adresy @gmail.com. Možno by tá služba bola podobne úspešná ako Facebook a časom by ju používal každý, takže by to nebol problém. Čo ak by sa však následne zistilo, že jej prevádzkovateľ číta Vaše e-maily a predáva ich reklamným spoločnostiam? Službu by ste nemohli len tak opustiť, najmä nie, ak by tam boli všetci Vaši známi alebo či nebodaj pracovné kontakty.

Sú však takí, ktorí sa domnievajú, že práve tak, ako môže byť protokolom a nie službou e-mail, ním môže byť aj sociálna sieť. Hlasy volajúce po takomto protokole mocnejú najmä v posledných mesiacoch potom, ako Twitter prijal niekoľko široko kritizovaných zmien a rozhneval tak množstvo používateľov.

Práve o to sa pokúša protokol s názvom Tent. Tent umožňuje vytvoriť si sociálny profil, publikovať statusy a sledovať statusy druhých podobne, ako Twitter. Je tiež možné doprogramovať rôzne stupne súkromia, zdieľanie fotiek a mnoho ďalšieho. Čo je však hlavné, protokol vytvára tzv. distribuovanú sociálnu sieť, kde rôzne servery komunikujú medzi sebou podobne, ako v prípade e-mailu. Ak niekomu nevyhovuje Tent server, na ktorom je registrovaný, môže prejsť inam, alebo prevádzkovať svoj vlastný a vziať si pritom so sebou všetky kontakty, followerov a priateľov, ktorých mal predtým. Naďalej môže sledovať, čo píšu a oni môžu čítať jeho statusy práve tak, ako predtým. Dokonca si ani nie je potrebné zmeniť adresu, ako v prípade zmeny poskytovateľa e-mailu.

Za všetko hovorí otázka v sekcii FAQ na Tent.to:

Môžem finančne podporiť Tent?

Tent potrebuje Teba, nie tvoje peniaze.

Protokol sa stáva úspešným vtedy, keď je využívaný. Tent je vo veľmi rannom štádiu. Podporuje zlomok z toho, na čo je zbehlý používateľ Twitteru zvyknutý. Jeho cieľom je však vyriešiť problém, ktorý by nás rozhodne mali zaujímať. Ja už na Tente som, môj účet je: maroszofcin.tent.is. Pridáte sa aj vy?